Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alzheimer, jeho nemoc a epidemie

5. 10. 2013 10:09:08
To není jeho nemoc. On ji jen specifikoval a oddělil od prosté demence. Především popsal její projevy a nepříjemné společenské dopady. Budoucnost, kterou si mnozí uvědomují, nicméně proti ní nic nepodnikají. Ve chvíli, kdy se dostaví, a nemoc se "rozjede", bývá již pozdě. Léčba nebývá příliš účinná, spíše chrání dalšímu zhoršování. Často ale již není, kam a jak se zhoršovat.

Epidemie AlzheimeraALZclanek.jpg

V médiích proběhla informace o "epidemii Alzheimerovy nemoci". Že se to prý projevuje v poslední době. Ona to není tak nová nemoc. Příčin, proč se o ní hovoří, je víc.

Lidé se dožívají vyššího věku

Protože lidský věk se zvyšuje, je také procentuální výskyt některých nemocí, patřících spíše ke stáří, významnější. Demence starší lidi vždy trápila.ALZveda.jpg

Výzkum odhaluje nové nemoci

Nové vyšetřovací metody umožňují důkladněji zkoumat lidské tělo a jeho nemoci. Před existencí a větší dostupností počítačové tomografie (CT) a magnetické resonance (MRI) hodně pacientů, v dřívějších dobách umístěných na psychiatriích, také umíralo na nerozpoznané nádory mozku (podobných příkladů je pochopitelně více).

Alzheimerova nemoc!!! Jak se projevuje? Jak ji poznám?ALZvedaa.jpg

Zprvu nenápadné projevy - zapomínání, ztrácení klíčů a dalších předmětů běžné potřeby (už slyším poznámku, že určitě máte taky "toho Němce", protože jste několikrát ztratili cokoliv :-)). Pokud ale zvládáte ostatní, tak není obava opodstatněná. Zvláště, jste-li mladšího věku. Pozdějšími příznaky jsou špatná orientace, nepamatování si jmen, pletení si data (den, měsíc, roční období i letopočet), ale i další poruchy rozpoznávacích funkcí.

Kdy k lékaři?

Máte-li věk nad 50 let a objevili jste u sebe něco z toho, co popisuji, měli byste být vyšetřeni odborníky (psychology, psychiatry). Včasný záchyt a léčba můžou ledacos zachránit. Dokud si "budoucí nemocný" toto nebezpečí uvědomuje. Pak se stává velmi obtížným i blízkého, do té doby soudného, přesvědčit o oprávněnosti vyšetření.

Kdo by měl pomoci?ALZdcerraatata.jpg

Příbuzní, blízcí a osoby z okolí. Ti s člověkem přicházejí do styku nejvíc. A právě oni by měli včas iniciovat odborné vyšetření. I tady platí, že je lepší nechat se prohlédnout dříve třeba "zbytečně", než pozdě.

Kam se obrátit?ALZpomocneruce.jpg

Osobní zkušenosti mám s vysoce odborným a lidským přístupem především s těmito organizacemi. Česká Alzheimerovská společnost a Nadační fond Alzheimerovy nemoci.

Mohu se bránit sám?

Ano. Je třeba být co nejdéle aktivní duševně. Nevyhýbat se společnosti, pěstovat koníčky. Současná PC technika nabízí ale i další možnosti, jak udržet mozek svěží, bystrý, pružný a . . . prostě zdravý.

dr. luk

Autor: Václav Lukáš | sobota 5.10.2013 10:09 | karma článku: 20.60 | přečteno: 1361x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martina Studzinská

Třída all inclusiv

...aneb malé "třídní foto", tedy popis toho, co musí český učitel v průměrné třídě zvládnout za dopoledne. Připočtěme k tomu dvě až tři hodiny odpoledne u počítače nad administrativní prací a pár hodin týdně na schůzích.

24.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 20 | Diskuse

Libuse Palkova

Bezdomovci

V naší soutěži jsme probrali kdeco-politiku, sex, atomové elektrárny, policajty, tchýně, ale co běžný občan? Co všichni naši pracující, nezaměstnaní, důchodci či bezdomovci? Právě těm posledně jmenovaným se budeme dnes věnovat.

24.9.2017 v 16:06 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 302 | Diskuse

Jana Slaninová

Pět dobrých důvodů proč vstoupiti do stavu manželského

Jo, všechno o tom už bylo napsáno, řečeno, zdokumentováno. Jeden čas jsem byla zavilou nepřítelkyní stavu manželského. Ale... Znám pět skutečně dobrých důvodů, proč se mají lidi vzít když už spolu chtějí žít.

24.9.2017 v 14:44 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 402 | Diskuse

Vratislav Kozak

Transformace pivovarství v České republice

Stať byla publikována již v roce 1998. Naplnily se předpoklady autora, že dojde ke koncentraci pivovarského průmyslu a prodeji nejvýznamnějších producentů piva zahraničním zájemcům.

24.9.2017 v 12:51 | Karma článku: 5.41 | Přečteno: 204 | Diskuse

Václav Toman

Jak souvisí držení těla a naše myšlenky?

Doba čtení: 3 minut Při vzpřímeném držení těla si vybavíme spíše pozitivní vzpomínky. Jak je to možné?

24.9.2017 v 11:35 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 283 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1034
Jsem lékař - neurolog po cévní mozkové příhodě, založil jsem vlastní web www.pomrtvici.cz. I proto se více věnuji poškozením mozku, jejich prevenci, následným stavům a rehabilitaci. Nejvíce však mrtvici (cévní mozkové příhodě, iktu). Jako "kovářova kobyla" jsem byl mrtvicí "poctěn" . Stal jsem se dlouhodobým pacientem a díky tomu dovedu velmi dobře posoudit, jak Vám asi je. UPOZORNĚNÍ- Jsou to mé pocity, nikoliv všeobecně uznávané názory !!!


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.