Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si zachovat zdraví - prevence 2. část

17. 07. 2013 10:09:08
Prevence je levná, pokud ji ale zanedbáme, může to být zlé. Může to být hodně zlé. Může se to ale i hodně prodražit. Nejen ekonomicky, ale hlavně dostane "na frak" dosavadní život. Vztahy, práce i společenské postavení. Na některé otázky jsem se pokusil odpovědět v jednom z dřívějších článků, proto by bylo dobré si ho přečíst. Dnes odpovím na následující otázky. Je ukazatelem rizika například nějaká změna v krvi? Lze preventivně užívat nějaké vitamíny a minerály? Slyšela jsem, že mrtvice může být spojená s předchozí operací a nemusí to být bezprostředně. A co třeba preventivní ředění krve (někde psali, že je dobré brát půlku anopyrinu). Co by nás mělo varovat? Nemyslím tím už konkrétně ataku, ale čím se preventivně chránit?

Je ukazatelem rizika například nějaká změna v krvi? prevcholesterolucpavanicev.jpg

Krev obsahuje nejen základní krevní elementy (hlavně známé červené a bílé krvinky), ale i spoustu látek a dalších součástí, které také slouží k tomu, abychom žili bezproblémově. Odchylky jejich množství (od "normálních hodnot", tedy "patologické, abnormální hodnoty") jsou jasným signálem, že se v těle děje něco nesprávného. Těch ukazatelů je mnoho, nebo i tvoří soubory, které nás přivádějí na stopu jednotlivých nemocí. Konkrétně u CMP je třeba sledovat hladinu tuků obecně (nejen cholesterolu, jehož hladinu si organizmus dokonce udržuje. Jeho přítomnost tedy není něco špatného. Vyšší hladina již ano.). Hlídejte tzv. glykémii, což je množství krevního cukru (Jeho odchylky od normy mohou znamenat cukrovku. Minimálně hlídání ve specializované poradně. Cukrovka je často také spojena s obezitou!!!) Dalším parametrem je tzv. hustota, viskozita krve. Je to vlastnost, která výrazně ovlivňuje kvalitu jednoho ze základních úkolů krve - dobré okysličování celého těla. Dobře proudící krev se dostane až do malých vlásečnic a tím je schopna donést vše potřebné až do cíle.

Lze preventivně užívat nějaké vitamíny a minerály? prevenceleky.jpg

Ano, jsou přípravky, které nám pomáhají v prevenci, nejsou však samospasitelné. Jsou pouze součástí všech preventivních opatření. Snadno to lze pochopit na příkladu vytrvalého boje s obezitou. Bez toho, abychom se začali pohybovat a přestali se přejídat, nám žádné zázračné pilulky nepomohou. ŽÁDNÉ!!! Naši snahu mohou pouze podpořit. Vždy ale pečlivě zvažujte, co pořídíte. Přípravků a potravinových doplňků je plno, podvodníků také. Některé nekvalitní produkty dokonce zdraví škodí. Některé jsou zcela zbytečné. Jsou ale také ty, které nám pomáhají. Ale pozor!!! Vždy se poraďte s lékařem, který zná váš zdravotní stav a ví, jaké berete léky. Vzájemné působení jakýchkoliv přípravků může způsobit i vážné zdravotní problémy. (např., užíváte-li léky "na ředění krve", je třeba se mít na pozoru před doplňky, které tento účinek slibují také - mohlo by dojít ke krvácivým projevům). Tato poznámka souvisí s dalším dotazem.

A co třeba preventivní ředění krve (někde psali, že je dobré brát půlku anopyrinu)?"

Ano, je to dobré. Dokonce v době poměrně velké reklamní kampaně bylo všudypřítomné heslo:"Ano, Anopyrin". Běžné dávkování je 50 - 100 mg ráno. Ale i zde platí pravidlo, že o čemkoliv, co chcete užívat, by měl vědět váš lékař.

Slyšela jsem, že mrtvice může být spojená s předchozí operací a nemusí to být bezprostředně.

Zřejmě mluvili o riziku tzv. embolie, čili vmetku. Příčin cévní mozkové příhody je víc, mohou se i kombinovat. Jakákoliv operace je většinou prováděna zkušeným týmem a ten tato rizika pečlivě zvažuje a hlídá. Pozdější komplikace spíše souvisí s (ne)dodržováním pooperačních doporučení.

Říká se, že se má nekouřit, dodržovat zásady zdravé výživy a hýbat se. Jenomže to postihuje i ty aktivní, ale i děti.PREVrikajizekourenizabiji.jpg

Velkou roli hrají dispozice. Viz výše zmiňovaný článek,ve kterém píši o vlivu genetiky. Je pravda, že mrtvice se pozvolna posouvá k mladším (nejspíše díky stresujícímu a nepříliš vhodnému životnímu stylu). U těch opravdu hodně mladších nese vinu většinou nějaká vrozená vada.

Co by nás mělo varovat?

Jednoduše cokoliv, co "se nám nezdá". Člověk se nám může zdát pouze“divný“, lehce zmatený, desorientovaný, agresivní, nebo jinak psychicky změněný (stačí pár jednoduchých otázek, nebo prosba o vykonání jednoduchého pohybu, grimasy a sledovat správnost jejich vykonání). Může budit dojem opilého. Je prostě jiný, než ostatní. V horším případě se objevuje viditelnější příznak – špatně se obléká, padají mu předměty z ruky, produkuje nesmyslnou řeč, nebo jen nemůže najít správné výrazy. Závažná je porucha vědomí, pád na zem, ochrnutí rukou, či nohou, pomočení se, pokálení se. V KAŽDĚM případě je NUTNÉ OKAMŽITĚ volat záchranku (155, 112) ( i kdyby se nakonec ukázalo, že jde opravdu o opilce, za těmito stavy se mohou skrývat i další závažné choroby).

luk

Autor: Václav Lukáš | středa 17.7.2013 10:09 | karma článku: 6.80 | přečteno: 414x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Potkan kazišuk

„Víš, Honzo, když měl tehdy Franta ten svůj úlet s tou fuchtlí, tak jsem se na něj hrozně naštvala a řekla si, že mu ty parohy trochu oplatím.“ Maruška si zamíchala kafe, až se šálek zakymácel, a vyslala na mě bojovný pohled.

17.11.2017 v 20:12 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 506 | Diskuse

Jana Slaninová

Počkám, až dopiješ kafe

Petr měl neměnné rituály. Každé ráno na záchod, do koupelny, obléknout, uvařit kafe, vypít v sedě u barového stolku, který odděloval kuchyni od obýváku. Z okna měl výhled na Modřanskou rokli.

17.11.2017 v 19:10 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 323 | Diskuse

Petr Macháček

Jak co v Číně vypadá a nevypadá, aneb obrázková rychloreportáž Rádia Jerevan

Vážení posluchači, dnes jen páteční rychlá obrázková reportáž o tom, že když něco vidíte, tak to nemusí být to, co vidíte.

17.11.2017 v 17:53 | Karma článku: 17.18 | Přečteno: 638 | Diskuse

Pavel Vrba

S hlubokou úctou, pane Wabi Daňku.

Každý z nás, se s menší či větší potřebou „ukrývá „ ve svém vlastním vesmíru. Ten vesmír je pro někoho vyplněný samotou, pro druhého třeba ve skupině sportovců... nebo trampů. Nemohu o sobě pravdivě říci, že bych byl ten pravý tramp

17.11.2017 v 16:03 | Karma článku: 25.13 | Přečteno: 519 | Diskuse

Marek Valiček

Jinej šmrnc

Středoklucký fashion week vrcholí módníma přehlídkama outfitů zdejších domorodců při ranním nákupu rohlíků a mlíka.

17.11.2017 v 13:57 | Karma článku: 22.18 | Přečteno: 479 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1035
Jsem lékař - neurolog po cévní mozkové příhodě, založil jsem vlastní web www.pomrtvici.cz. I proto se více věnuji poškozením mozku, jejich prevenci, následným stavům a rehabilitaci. Nejvíce však mrtvici (cévní mozkové příhodě, iktu). Jako "kovářova kobyla" jsem byl mrtvicí "poctěn" . Stal jsem se dlouhodobým pacientem a díky tomu dovedu velmi dobře posoudit, jak Vám asi je. UPOZORNĚNÍ- Jsou to mé pocity, nikoliv všeobecně uznávané názory !!!


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.