Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děsivá zkušenost

30. 04. 2013 9:08:07
Denně zemře jen v České republice zhruba jeden autobus lidí v důsledku podceňované hrozby. Tato choroba znamená denně více než 100 nově nemocných. V jednom blogu píši o množství lidí a o tomto nebezpečí více. Třetina pacientů umírá během krátké doby, až 60 procent nezvládne víc, než pět let, až 50 procent je trvale závislých na pomoci. Protože tento fakt není zanedbatelný a ohrožuje nejen jednotlivce, ale i celé rodiny, věnuje se této problematice stále více pozornosti. Je o ní určitě dobré vědět víc, než o tématech bulváru.

Co se událo?anovinarskemikrofony.png

Dne 25.4. 2013 proběhlo pod záštitou paní poslankyně Lenky Kohoutové v prostorách sněmovny parlamentu v Praze setkání s novináři. Ústředním tématem byla cévní mozková příhoda ("ictus", "mrtvice", "pepka"). Hlavními přítomnými lékařskými odborníky byli Profesoři MUDr. Richard Češka, MD, PhD - president České internistické společnosti ČLS JEP z centra obehhornipolovina.jpgpreventivní kardiologie, MUDr. Miloš Táborský, CSc, FESC,MBA , primář I. interního odd. FN Olomouc a zakladatel a ředitel společnosti "ICTUS " pan Jan Dohnálek.

Proč?avarovnepriznaky.jpeg

Protože odborníci mají hodně co povědět k problematice, která nás zajímá, měli se novináři i na co ptát. Především se hovořilo o rizikových faktorech , možnostech léčby a nutnosti, dostat pacienta co nejdříve k odborné pomoci. Z diskusních příspěvků k vyšlému článku o tomto setkání (na internetu) se potvrzuje bohužel nedobrý stav péče, i když se pacienta podaří do zdravotnického zařízení včas dopravit (Moje osobní zkušenosti jsou také přinejmenším rozpačité . O transportních možnostech se mluví také hodně, zejména v souvislosti s dojezdovou vzdáleností sanitek. To je ale faktor, který mohou zdravotníci ovlivňovat pouze částečně.

A co veřejnost?

O "neutuchajícím a upřímném" zájmu dosud zdravých lidí však svědčí nejen některé diskusní příspěvky, ale také fakt, že články k podobným tématům beznadějně zapadají mezi zprávami o různých tragédiích, neštěstích a dalších nás se "přímo dotýkajících" událostí. Otázky okolo CMP zajímají pouze lidi, kteří s tímto mají s tímto nepříjemným zážitkem vlastní zkušenost. Ostatní raději hltají bulvár. To ale není žádné převratné zjištění. A mnoho se s tím ani nic neudělá.

Proto čeká ještě hodně úsilí, které určitě přinése zlepšení povědomí o CMP a prevenci před ní. Alespoň v to doufám. (o prevenci píšu také zde)aSCHEMAstroke.jpegakrvacenidokomorCT.jpegaFAST.jpeg

luk

Autor: Václav Lukáš | úterý 30.4.2013 9:08 | karma článku: 15.57 | přečteno: 1458x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Martina Studzinská

Třída all inclusiv

...aneb malé "třídní foto", tedy popis toho, co musí český učitel v průměrné třídě zvládnout za dopoledne. Připočtěme k tomu dvě až tři hodiny odpoledne u počítače nad administrativní prací a pár hodin týdně na schůzích.

24.9.2017 v 17:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Libuse Palkova

Bezdomovci

V naší soutěži jsme probrali kdeco-politiku, sex, atomové elektrárny, policajty, tchýně, ale co běžný občan? Co všichni naši pracující, nezaměstnaní, důchodci či bezdomovci? Právě těm posledně jmenovaným se budeme dnes věnovat.

24.9.2017 v 16:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 264 | Diskuse

Jana Slaninová

Pět dobrých důvodů proč vstoupiti do stavu manželského

Jo, všechno o tom už bylo napsáno, řečeno, zdokumentováno. Jeden čas jsem byla zavilou nepřítelkyní stavu manželského. Ale... Znám pět skutečně dobrých důvodů, proč se mají lidi vzít když už spolu chtějí žít.

24.9.2017 v 14:44 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 394 | Diskuse

Vratislav Kozak

Transformace pivovarství v České republice

Stať byla publikována již v roce 1998. Naplnily se předpoklady autora, že dojde ke koncentraci pivovarského průmyslu a prodeji nejvýznamnějších producentů piva zahraničním zájemcům.

24.9.2017 v 12:51 | Karma článku: 5.41 | Přečteno: 200 | Diskuse

Václav Toman

Jak souvisí držení těla a naše myšlenky?

Doba čtení: 3 minut Při vzpřímeném držení těla si vybavíme spíše pozitivní vzpomínky. Jak je to možné?

24.9.2017 v 11:35 | Karma článku: 7.67 | Přečteno: 282 | Diskuse
Počet článků 38 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1034
Jsem lékař - neurolog po cévní mozkové příhodě, založil jsem vlastní web www.pomrtvici.cz. I proto se více věnuji poškozením mozku, jejich prevenci, následným stavům a rehabilitaci. Nejvíce však mrtvici (cévní mozkové příhodě, iktu). Jako "kovářova kobyla" jsem byl mrtvicí "poctěn" . Stal jsem se dlouhodobým pacientem a díky tomu dovedu velmi dobře posoudit, jak Vám asi je. UPOZORNĚNÍ- Jsou to mé pocity, nikoliv všeobecně uznávané názory !!!


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.